Dna
Choroba s názvom dna je vo svojej podstate nadmerné množstvo kyseliny močovej, ktorá sa ukladá najmä do kĺbov. Kĺby ale nie sú jediné miesto, kde sa kryštáliky spomínanej kyseliny usádzajú, postihnúť môžu aj rôzne orgány v tele - väčšinou si to odnesú obličky. V nich sa môžu vytvárať obličkové kamene, toto ochorenie sprevádzajú aj ťažkosti s trávením, bolesť hlavy, kožné ochorenia, bolesť svalov a nervov a v niektorých prípadoch aj problémy so zrakom.
Ako sa prejavuje choroba dna
Prejavy sú vo forme záchvatov, ktoré sú akútne. Počet záchvatov sa zvyšuje s trvaním choroby. Bolesť sa zvyčajne začne prejavovať na veľkom palci na nohe, ktorá sa ďalej rozširuje do malých kĺbov ako v nohách tak aj v rukách. Nepríjemné bolesti sú citeľné aj v členkoch, kolenách, zápästiach a lakťoch. Choroba a jej prejavy súvisia primárne so životným štýlom. Dna postihuje predovšetkým mužov v strednom veku, ktorí trpia obezitou a nedávajú si pozor na stravovanie pričom je ich pohyb značne nedostačujúci. Výsledkom zlého životného štýlu sa tak stáva choroba s názvom dna. Receptom pre zníženie akútnych záchvatov dny je fyzická aktivita a zdravý jedálniček, ktoré dostanú tvorbu a vylučovanie kyseliny močovej do rovnováhy a tým sa odstráni zvýšenie kyseliny v krvi, tento jav nazývame hyperurikémia. Kyselina močová má však aj ochrannú funkciu keďže to je antioxidant.Teda akútny záchvat sa nemusí prejaviť vždy pri zvýšenej hladine kyseliny močovej.
Záchvat sa môže dostaviť aj po niekoľkých rokoch. Ako sme už popisovali, bolesť sa sústreďuje v kĺboch a začína od nôh. Postihnutý má problémy s chôdzou, keďže môže len došľapovať na pätu. Bolesť je vystupňovaná nad ránom resp. v noci. Bolesť je doprevádzaná opuchom, začervenaním prípadne teplotou a vyčerpaním v závislosti od akútnosti. Záchvat môže mať rôzne trvanie a to od pár hodín až do niekoľkých týždňov. Pri neliečení choroby môže dna prejsť do chronického štádia kedy sa z kyseliny tvoria uzly a bolesť môže prekvapiť kedykoľvek.
Ako vznikne stav zvýšenej hladiny kyseliny močovej
Najčastejšie stojí za týmto stavom zlá životospráva a zvýšená konzumácia alkoholu. Zvyšné zdroje tohto nechceného stavu sú napr. niektoré lieky na odvodnenie alebo dedičnosť, kde sa jedná o poruchy látkovej premeny purínov. Ďalej môžu byť na vine poruchy obličiek alebo aj rozpad buniek pri nádorových ochoreniach. Taktiež to môže mať za následok porucha štítnej žľazy.
Liečba
Počas záchvatov sa odporúčajú lieky na zmiernenie bolesti zo záchvatov, jedným z nich je kolchicín. Je však určený iba na krátkodobé užívanie. Pomáha aj vyloženie končatín do vyššej polohy. Pacient by mal denne vypiť aspoň dva litre tekutín kvôli vyplaveniu kyseliny močovej z tela. Zabudnite na sladené vody s cukrom a fruktózou. Ideálna je čistá voda alebo jemne sýtená minerálka. Prípustné sú aj čaje ako mäta, púpava, rebríček, praslička či žihľava.
Mnoho pacientov si spomenie na liečbu až keď začnú akútne záchvaty čo je veľká chyba. Príznaky vďaka tabletke ustúpia a pacient sa vracia k svojim zlým zlozvykom. Diétu treba dodržiavať aj keď nie je stav akútny. Ideálna je diéta. Vylúčené by mali byť potraviny ako mäso, živočíšne bielkoviny a živočíšne tuky, vnútornosti, ryby, divina, mastné údeniny a plesnivé syry. Zabudnite aj na kakao, čokoládu, chren a cesnak. Pozor aj na koreniny, napr. taký worchester alebo ostré korenie. Samozrejmosťou je vynechanie piva, vína, destilátov a sladkých destilátov.
Čo teda konzumovať keď sme si v predchádzajúcich riadkoch vymenovali veľké množstvo zakázaných potravín? Zamerajte sa na ovocie, zemiaky, ryžu a nízkotučné mliečne výrobky. Nezabudnite na zeleninu. Pečivo konzumovať môžete no majte na pamäti, že ideálnejšie je celozrnné. Takisto môžete do jedálnička pridať aj cereálie, dochutené bobuľami ako napr. čerešne, jahody, čučoriedky. Ako korenie zvoľte pažítku, rascu, majorán alebo petržlen. Dna bola v skorších časoch iba chorobou šľachticov, ktorí sa prejedali s mäsom. Touto chorobu však môžu trpieť aj štíhly ľudia v prípade porúch obličiek alebo nádorových ochorení. Väčšina pacientov si dnu privodí nezdravým životným štýlom, mastnými údenými jedlami a väčšou konzumáciou alkoholu. Pri takomto nezdravom životnom štýle sú títo ľudia zákonne aj obézni alebo aspoň s nadváhou. Striktným dodržiavaním popísanej diéty môžu dosiahnuť uvoľnenie od akútnych stavov a zlepšiť si svoj zdravotný stav vrátane cholesterolu. Ak si myslíte, že diéta sa dá rýchlo odbiť hladovkou ste na omyle. Drastické diéty a hladovky priebeh choroby ešte zhoršia. Dávajte si pozor na svoje zdravie a zbytočne nehazardujte so svojimi životmi len pre chvíľkové potešenia za jedálenským stolom.